Kiscsőszön a népi kultúra ápolásának kiemelkedő színvonalú tere jött létre, amely helyet és lehetőséget biztosít kézműves képzések, táborok, szakmai kiállítások, rendszeres kézműves közösségi események számára
A kiscsőszi Élő Forrás Hagyományőrző Egyesület „Hunyor Regionális Népi Kézműves Alkotóház kialakítása” című projektje keretében mintegy 120 millió forintos támogatásból hiánypótló fejlesztést hajtott végre Veszprém megye egy kis községében.
A magyar néphagyomány kutatásával és átörökítésével foglalkozó Hagyományőrző Egyesület egyik célja, hogy a régi értékeket megismertesse, és újra elterjessze a térségben. A kézműves háttérintézmények hiánya a régióban mindezidáig nehézkessé tette a néphagyomány folyamatos és magas szintű művelését, pedig a környező falvakban ma is megtalálhatóak a régi örökséget tovább éltető emberek. Ezt a hiányt pótolja az EFOP projekt keretében megvalósított fejlesztés, amelynek köszönhetően létrejött a népi kézművesség megfelelő minőségű oktatását és bemutatását biztosító alkotóház.
A projektnek köszönhetően bővül a Hagyományőrző Egyesület szolgáltatási kínálata: egyrészt munkaterületet, infrastruktúrát biztosít a népi kézműves területeken tevékenykedők számára, másrészt lehetőségük adódik gyermekfoglalkozások, táborok, felnőttképzések szervezésére, amelyek révén tovább erősödik a népi kismesterségek és a létrejött értékek megbecsültsége. A fejlesztés eredményeképpen létrehozott Hunyor Regionális Kézműves Alkotóház a régió népművészeti életének résztvevői mellett az iskolás és óvodás korosztály szereplőinek is teret ad tematikus programok, táborok, témanapok, ismeretátadó kirándulások helyszíneként.
Az épületben a hat műhely (bőrdíszműves, fazekas, kovács, szövő, fafaragó és szatócsbolt) mellett kiállítóterem, kültéri fedett kemence és kültéri közösségi tér, valamint raktárhelyiség és iroda is kialakításra került.
Az Alkotóház otthonul szolgál a több ezer éves magyar alkotóművészet mai művelőinek, nagy szerepet játszik a kézműves mesterek munkájának és a népi kézművességnek a népszerűsítésében. A fejlesztésnek köszönhetően az Alkotóház a hagyományos tárgykultúra és népi mesterségek oktatása és bemutatása mellett hosszabb távon a térség kulturális bázisa is lehet, amely segíti a helyi értékek megmaradását és továbbörökítését.
A projekt támogatása az EFOP-4.1.7-16konstrukció keretében történt.
A bemutatott pályázat azonosítója: EFOP-4.1.7-16-2017-00301