Az orvosképzést és a szakdolgozók gyakorlati oktatását segítő országos skill laborhálózat kiépítése 3 egyetemi klinikán és 16 oktatókórházban a gyakorlatorientált tudás megszerzése érdekében.

A Skill laborok fejlesztése projekt eredményeként klinikai demonstrációs bázishálózat, azaz skill labor hálózat épül ki országszerte. Összesen 19 helyszínen, 3 egyetemen (Debrecen, Pécs és Szeged) és a hozzájuk tartozó 16 oktatókórházban hoznak létre skill labort, biztosítva ehhez a skill laborok infrastrukturális feltételeit és a klinikai-technikai jártasságot elősegítő eszközparkot.

 

Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ, a Debreceni Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem – konzorciumi partnerségben – országos skill laborhálózatot hoz létre 8 milliárd forintos fejlesztéssel. A skill laborokban lehetővé válik a diagnosztikus, terápiás, köztük életmentő beavatkozások gyakorlatban történő oktatása. A Skill laborok fejlesztése eredményeként klinikai demonstrációs bázishálózat épül ki országszerte. Összesen 19 helyszínen, 3 egyetemen (Debrecen, Pécs és Szeged) és a hozzájuk tartozó 16 oktatókórházban hoznak létre skill labort, biztosítva ehhez a skill laborok infrastrukturális feltételeit és a klinikai-technikai jártasságot elősegítő eszközparkot. A projekt kiemelt eleme egységes skill oktatási program kidolgozása és bevezetése az ellenőrzés és minőségbiztosítás módszereinek megteremtése érdekében. A gyakorlati oktatásban módszertani kézikönyv, módszertani útmutató és oktatófilmek is segítenek a tudás átadásában.


Skill laborok fejlesztése

A skill labor olyan szimulációs eszközökkel felszerelt egység, ahol egészségügyi dolgozók és pályakezdők, orvostanhallgatók, ápolóképzésben résztvevők és tanulók tét nélkül gyakorolhatják a betegellátást, ahol lehetővé válik a diagnosztikus, terápiás, köztük életmentő beavatkozások gyakorlatban történő oktatása, mindez kockázatmentes, korszerű és magas színvonalú eszközökkel felszerelt környezetben. A skill labor lehetőséget teremt az elmélet-gyakorlat egységének megteremtésére és az olyan beavatkozások begyakorlására – skill, azaz készségszintű elsajátítására –, amelyek egyéb körülmények között, szem előtt tartva a betegbiztonságot és a jó minőségű egészségügyi szolgáltatásnyújtást, nem megvalósíthatóak.

 

Fotó: Gruber Márk István / EMMI


Az egyetemi skill központok szakmai felügyeletével működő oktatókórházi skill laborok egységes eszközparkot kapnak, skill képzést támogató eszközök (orvostechnikai, ápolási, gyógyászati segédeszközök és kórtermi bútorok), illetve informatikai rendszerek kerülnek a skill laborokba. Egy-egy skill labor több helyiségből áll majd: lesznek kórtermek, műtőhelyiségek, öltözők, oktatóterem. A mintegy 150 féle szimulációs eszköz (több mint 450 darab eszköz) széles körű gyakorlásra ad lehetőséget: a vérnyomásmérőtől a betegszimulátor babáig. Skill környezetben élethű helyzetek szimulációjával sajátíthatók el az általános orvosi és szakorvosi gyakorlat alapvető műfogásai, mint az újraélesztés, az érkanülálás vagy a szülészeti ultrahangvizsgálat, sőt a legkorszerűbb laparoszkópos technikában is rutin szerezhető a szimulációs fantomokon.


Skill laborok fejlesztése



További képek az alábbi linken érhetőek el.

A projektről készült kisvideót az alábbi linken tekinthetik meg.


A pályázat azonosítója: EFOP-4.2.2-16-2017-00001